Nadal – my specjaliści- nie potrafimy spojrzeć na Pacjenta wielowymiarowo i z pełną akceptacją uznać, że psychika i ciało nierozerwalnie się ze sobą łączą. Co przekłada się na problem interdyscyplinarnego podejścia w kwestii ujmowania chorób somatycznych.(…) Na szczęście pojawia się światełko w tunelu. Coraz częściej jako specjalista i pacjent widzę większą otwartość na dialog w tym obszarze. Mam też nadzieję, że OCZO-we działania będą pretekstem do stworzenia solidnej “drużyny” specjalistów z wielu dziedzin.
Szczerze i otwarcie o roli psychodietetyka w leczeniu chorób dietozależnych oraz nowych, OCZO-wych działaniach na nadchodzący rok w rozmowie z Agnieszką Latus- psychologiem, psychodietetykiem.
ROZMAWIA MONIKA PIOTROWSKA
AGNIESZKA LATUS: W momencie, kiedy zaczęłam stawiać pierwsze kroki w OCZO, otrzymałam diagnozę choroby- Leśniowskiego-Crohna. To był trudny, a jednocześnie niesamowicie rozwojowy czas. Czas, w którym pierwsze wyzwania zawodowe przyszło mi skonfrontować z wyzwaniami nowej sytuacji życiowej, jaką była wtedy moja choroba. Droga, którą przeszłam jako specjalista i pacjent po prostu musiała zakończyć się pomysłem działania w tym obszarze (śmiech). Nie mogłabym też wyobrazić sobie innego miejsca niż OCZO, gdzie taki pomysł miałby większy sens. W końcu na samej skórze doświadczyłam tego, że Rozwiązania Istnieją.
AGNIESZKA LATUS: Na terenie Polski, działają różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje, których założeniem jest wspieranie pacjentów o różnym profilu chorób. Często osoby, które prowadzą takie inicjatywy same chorują – to duży zasób takich miejsc. Nadal jednak zbyt mało uwagi przywiązuje się do kwestii psychiki. Zarówno do trudności przeżywanych przez osoby chore, jak też do ujmowania ludzkiego organizmu całościowo.
Nadal – my specjaliści- nie potrafimy spojrzeć na Pacjenta wielowymiarowo i z pełną akceptacją uznać, że psychika i ciało nierozerwalnie się ze sobą łączą. Co przekłada się na problem interdyscyplinarnego podejścia w kwestii ujmowania chorób somatycznych. I tak jest zarówno we Wrocławiu, jak też w innych miastach. Na szczęście pojawia się światełko w tunelu. Coraz częściej jako specjalista i pacjent widzę większą otwartość na dialog w tym obszarze. Mam też nadzieję, że OCZO-we działania będą pretekstem do stworzenia solidnej “drużyny” specjalistów z wielu dziedzin.
M.P.: Dietozależni, czyli kto? Jacy pacjenci mogą uzyskać pomoc w OCZO? Na czym ta pomoc ma polegać?
A.L.: Dietozależni to osoby, które na co dzień zmagają się z wyzwaniami przewlekłej choroby. Koniecznością zmiany stylu życia, diety, akceptacji nowej sytuacji. OCZO to miejsce, gdzie takie osoby mogą uzyskać wiedzę, jak mogą zmienić swój styl życia, dietę, by poczuć się lepiej oraz uzyskać psychologiczne wsparcie w radzeniu sobie z wyzwaniami choroby. OCZO stwarza dla nich przestrzeń do tego, by porozmawiać o wszystkich trudnościach, wątpliwościach, obawach, które towarzyszą im na co dzień. Oferta pomocy skierowana jest przede wszystkim do osób cierpiących na choroby jelit, cukrzycę oraz problemy z tarczycą.
A.L.: Tak, podczas rozmowy już wspominałam o tym. Niestety nadal wśród wielu specjalistów, a tym samym nic dziwnego też pacjentów- funkcjonuje przekonanie, że wystarczy regularnie brać leki i trzymać się wyznaczonych zaleceń dietetycznych, by choroba się “uspokoiła”. Jesteśmy wyposażeni w psychikę, która wpływa na nasz stan fizyczny i odwrotnie. Po prostu nie da się tego oddzielić. Dlatego jeśli w głowie “nie poukładamy sobie” myśli i przekonań związanych z naszą chorobą, nawet najlepsza farmako- i dietoterapia nie przyniesie pożądanych efektów.
W OCZO podchodzimy do problemu chorób holistycznie. Patrząc na pacjenta całościowo, a nie tylko na jego parametry zdrowotne. Tym samym rola psychologa, psychodietetyka polega na tym, by pomóc pacjentowi odkryć trudności, których doświadcza, by mógł zaakceptować swoją obecną sytuację, odnaleźć się w niej i wprowadzić długotrwałe zmiany, które podniosą poziom jego życia.
A.L.: Tak, kontakt z osobami, które odczuwają podobne do nas trudności to bardzo istotny i pomocny element w radzeniu sobie z przewlekłą chorobą. Samo spotkanie z osobami podobnymi do nas ma ogromną wartość i tworzy ogromny zasób w postaci grupy. Poza tą niezaprzeczalną mocą, OCZO-wa grupa wsparcia posiada konkretny program, w którym poruszane będą obszary dotyczące naszych myśli, przekonań, wartości oraz towarzyszących nam emocji. Pojawi się również temat motywacji, stresu i jego wpływie na nasze zdrowie, relacji ze sobą oraz otoczeniem. Nie zabraknie też specjalistycznej wiedzy na temat żywienia w chorobie oraz farmakoterapii.
Grupę, poza mną, współprowadzić będzie dietetyk kliniczny oraz lekarz. Chcieliśmy stworzyć komplementarną pomoc i przestrzeń do tego, by pacjent mógł poradzić sobie zarówno z przeżywanymi trudnościami, jak też zdobyć rzetelną wiedzę w atmosferze akceptacji i zrozumienia. Natomiast cel sam w sobie ustala Uczestnik grupy. W końcu to on jest specjalistą od samego siebie i to on decyduje, co chce wziąć z tych spotkań. My staramy się stworzyć do tego odpowiednie warunki.
A.L.: Warto zacząć od przejrzenia OCZO-wej strony. Informacje o oferowanej pomocy dla Dietozależnych znajdują się w Strefie Pacjenta, zakładka OFERTA LECZENIA. Następnie należy zdecydować, czy preferujemy indywidualną pomoc specjalistów- psychodietetyka i/lub dietetyka, czy też grupę wsparcia. Wybierając pierwszą opcję, konieczne jest umówienie się na konsultację wstępną. To moment na to, by się poznać, określić wstępnie problem oraz cel kolejnych spotkań.
Decydując się jednak na grupę, konieczne jest przeanalizowanie treści kontraktu, następnie odbycie konsultacji wstępnej ze mną. To przestrzeń na to, by określić oczekiwania wobec spotkań i omówić ewentualne trudności. Kolejnym krokiem jest zapisanie się na grupę- Dietozależni. Wszystkie wizyty można zarezerwować online poprzez naszą stronę: https://centrumzaburzenodzywiania.pl/strefapacjenta/choroby-dietozalezne/
A.L.: Tutaj jest podobnie jak z celami. To Uczestnik grupy decyduje o korzyściach i to on nadaje im wartość. My w atmosferze empatii i zrozumienia, chcemy przekazać specjalistyczną wiedzę z psychologii, dietetyki i oraz medycyny w oparciu o stworzony przez nas program. Program, którego najważniejszym elementem jest ujmowanie człowieka jako całości, składającej się zarówno z psychiki, jak też z ciała. Oferujemy praktyczne narzędzia do radzenia sobie z codziennymi trudnościami, uwzględniając indywidualne potrzeby każdego z Uczestników. To jak z tego pakietu wiedzy i możliwości skorzysta Pacjent zależy tylko od niego.
Więcej o specjaliście: https://centrumzaburzenodzywiania.pl/strefapacjenta/agnieszka-latus/
Bądź na bieżąco i dołącz do newslettera!