Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Przyjmujemy młodzież od 13 roku życia.
Nasze usługi nie są refundowane przez NFZ.
To zależy, po konsultacji wstępnej diagnosta kieruje Cię do konkretnego specjalisty i czas oczekiwania może być od tygodnia do kilku tygodni.
Czas trwania terapii zależy od wielu czynników, dlatego może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
Jeśli umawiasz się na pierwszą wizytę – najpierw zapisz się na konsultację wstępną. Pozostałe wyświetlone terminy na psychoterapię mogą być terminami dla stałych pacjentów. Po konsultacji wstępnej zostanie Ci wskazany termin i godzina, na którą możesz dokonać rezerwacji.
Twoje dziecko może być w dużym lęku przed spotkaniem ze specjalistą, pracą nad sobą i zaburzeniami odżywiania, może również nie widzieć w nich problemu. To zupełnie naturalne. Przekonaj się jak możesz wesprzeć bliską osobę – porady, wskazówki znajdziesz na naszej stronie www.
Każdy z naszych specjalistów zna się na leczeniu zaburzeń odżywiania, stale się rozwija w tej dziedzinie, korzysta z najnowszej literatury naukowej, przechodzi kursy, szkolenia oraz poddaje się superwizji.
Rezerwacje naszych wizyt są płatne z góry, można je odwołać bezpłatnie do 24 godzin przed umówioną wizytą. Płatności przed wizytą są związane z ułatwieniami logistycznymi i zapisaniem się przez osoby na to zdecydowane.
Przyjmujemy od 15 BMI.
Leczymy wszelkie formy zaburzeń odżywiania.
Zadaniem specjalistów jest optymalne zadbanie o Twój powrót do zdrowia. Jeśli w Twojej sytuacji zalecany będzie wzrost masy ciała, otrzymasz pomoc, by zrobić to w najbardziej dostosowany do Ciebie sposób. W przypadku bardzo niskiej masy ciała może się zdarzyć, że konieczne będzie podpisanie przez Ciebie tzw. kontraktu, w którym będą określone warunki Twojego leczenia, w tym także wskaźniki wagowe. Pamiętaj, że wszystko dzieje się za Twoją zgodą, w relacji opartej na współpracy i partnerstwie.
Decyzja o konieczności włączenia leków w proces leczenia jest podejmowana indywidualnie przez lekarza w zależności od Twojego stanu zdrowia. Jeśli nie ma wskazań do wsparcia leczenia działaniem farmakologicznym – nie ma konieczności, byś przyjmowała leki.
Nasi specjaliści pracują w nurcie poznawczo behawioralnym (oraz trzeciej fali terapii poznawczo behawioralnej), systemowym, integracyjnym i psychodynamicznym. Na konsultacji wstępnej dowiesz się, jaki terapeuta i nurt może być najbardziej optymalny.
Osoby bliskie również mogą potrzebować wsparcia lub psychoedukacji, dlatego przygotowaliśmy dla nich szereg materiałów. Mogą oni także skorzystać z tzw. konsultacji dla Bliskich. Wszystkie informacje są umieszczone w zakładce DLA BLISKICH
Prowadzimy sesje na żywo w naszych oddziałach, jak również online – na Skype.
Podczas konsultacji wstępnej, na podstawie Twoich potrzeb i naszego doświadczenia, zostaną Ci przedstawione najlepsze według nas rozwiązania dla Ciebie, wraz z sugestią konkretnych specjalistów. Ostateczna decyzja leży zawsze po Twojej stronie.
Istnieją sytuacje, kiedy dana osoba powraca do zdrowia bez pomocy specjalistów, ale zdarza się to bardzo rzadko. Zaburzenia odżywiania są problemem złożonym, w którym aspekty związane z odżywianiem są objawem, a najważniejsza praca jest skupiona na ich przyczynie, którą wraz z terapeutą odkrywasz i możesz nad nią pracować. Wsparcie osób, które specjalizują się w tym zaburzeniu może sprawić, że zmiana nastąpi w krótszym czasie i w bardziej optymalny sposób, a efekty będą trwałe. Terapia stwarza też możliwość zobaczenia problemu z innej perspektywy – perspektywy obserwatora, co trudno jest dokonać, gdy jesteśmy “w środku tematu”.
To, że jesteś świadoma, swojego lęku, to już mały krok do przodu. Jednymi z metod radzenia sobie ze strachem jest stawianie sobie wyzwań i technika małych kroków. Proponujemy podjęcie decyzji wyłącznie odnośnie umówienia się na konsultację wstępną. To kolejny krok, na który się odważysz. Zapoznasz się z naszym Ośrodkiem, poczujesz miejsce i jego atmosferę, spotkasz się ze specjalistą, usłyszysz fachową opinię na temat swojej sytuacji i możliwe rozwiązania. Potem, w bezpiecznych dla siebie warunkach podejmiesz decyzję odnośnie kolejnego małego kroku. Jeśli chcesz możesz podzielić się swoimi wątpliwościami z zaufaną osobą. Możesz też przyjść w jej towarzystwie do Ośrodka – zawsze raźniej jest siedzieć razem w poczekalni. Zachęcamy do zapoznania się z historiami pacjentów na naszym blogu i śledzenia naszych kanałów w social media – będziesz mogła poznać nas jeszcze lepiej, co może skutkować zmniejszeniem strachu. Pamiętaj – jesteśmy po Twojej stronie!
Konsultacja wstępna wymaga zgody na leczenie oraz przyjścia na wizytę z opiekunem prawnym (rodzic lub inny wskazany opiekun prawny). Osoba ta zazwyczaj jest także zapraszana do gabinetu na fragment spotkania.
Na terapeucie spoczywa obowiązek zapewnienia tajemnicy spotkania terapeutycznego. Dotyczy to także terapii osoby niepełnoletniej, przy czym niezbędne jest każdorazowe rozważenie, na ile w interesie dziecka leży ujawnienie jego spraw wobec rodziców bądź opiekunów. Terapeuta ma prawo, nie łamiąc zasady dyskrecji poinformować rodziców bądź opiekunów o własnych wnioskach i ewentualnych zaleceniach. Rodzice lub opiekunowie pacjenta nieletniego muszą zostać poinformowani o objęciu danej osoby opieką terapeutyczną.
OCZO działa od 2012 roku, zrzeszając specjalistów, którzy mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Każdy z naszych specjalistów posiada odpowiednie kwalifikacje, a jako placówka rozwijająca się – są one poddawane nieustannemu wzrostowi. Cieszymy się uznaniem instytucji samorządowych, jesteśmy zapraszani na konferencje organizowane przez placówki naukowe, udzielamy się w mediach, prowadzimy badania, współpracujemy z instytucjami naukowymi, a przede wszystkim – działamy skutecznie, o czym świadczą trwałe zmiany u naszych pacjentów.
Każdy szpital i każdy oddział rządzi się swoimi zasadami i procedurami – w tym kontekście najlepiej pytać u źródła. Nie we wszystkich miejscach zapewniana jest opieka terapeutów lub ma ona ograniczony zakres. Głównym celem pobytu w szpitalu jest przede wszystkim wyrównanie parametrów medycznych, a po zakończeniu pobytu wskazane jest rozpoczęcie lub kontynuowanie terapii.
Decyzja o konieczności hospitalizacji jest podejmowana indywidualnie przez lekarza w zależności od Twojego stanu zdrowia. Jeśli nie ma wskazań do hospitalizacji- nie ma konieczności, byś trafiła do szpitala.
Jako fundacja cały czas staramy się o pozyskiwanie dofinansowań, o których informujemy na bieżąco. Posiadamy doświadczenie w przyjmowaniu pacjentów, którzy pozyskali dofinansowanie np. ze strony MOPSu. Zachęcamy także do skorzystania z konsultacji wstępnej, podczas której nastąpi rozpoznanie potrzeb i wspólne znalezienie możliwych rozwiązań. Pamiętaj też, że możesz dowiedzieć się jakie są możliwości leczenia na NFZ w Twoim mieście.
Psychiatra jest lekarzem i zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń psychicznych oraz doborem odpowiedniego leczenia (farmakologicznego i/lub odpowiedniej formy psychoterapii). Psycholog jest osobą, która ukończyła studia i posiada tytuł magistra psychologii. Może zajmować się poradnictwem, posługiwać się testami psychologicznymi, a także wydawać różnego rodzaju zaświadczenia. Nie może przepisywać leków. Psychoterapeuta natomiast to psycholog, który dodatkowo ukończył bądź jest w trakcie 4 letniej szkoły psychoterapii. Zazwyczaj psychoterapeuci oprócz 9 lat edukacji (psychologia i psychoterapia), uczestniczą w licznych szkoleniach i superwizjach by dodatkowo rozwijać swoje kompetencje.
Konsultacja wstępna to spotkanie z psychologiem diagnostą. Prowadzi on z Tobą szczegółową rozmowę, podczas której omawiane są następujące zagadnienia: jak wyglądają obecne problemy z odżywianiem,jakie są ograniczenia wynikające z problemów z odżywianiem, jak rozwijają się problemy z odżywianiem; jakie są współwystępujące problemy ogólnomedyczne; jaka jest osobista (rodzinna) historia w kontekście zaburzeń; jakie są aktualne okoliczności życia (plany na przyszłość) i wiele innych. Omawiane są ewentualne przeciwwskazania wobec danej formy terapii, a na końcu spotkania przedstawiane są propozycje dalszego leczenia.
Zaburzenia odżywiania są zaburzeniem o podłożu psychicznym. Podstawową formą pomocy jest psychoterapia, a usługi innych specjalistów (np. dietetyk, psychodietetyk, trener personalny) są wsparciem i zapewniają kompleksowe podejście do Twojego problemu. Skorzystanie więc z usług wyłącznie dietetyka nie jest wskazane.
Bądź na bieżąco i dołącz do newslettera!