Czego nie może zabraknąć podczas konsultacji psychologicznej z pacjentem chorującym na zaburzenia odżywiania?

TEKST: MONIKA PIOTROWSKA

Zaburzenia odżywiania są złożonymi i trudnymi do pokonania problemami, które często wymagają wsparcia interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, by pomóc pacjentom wrócić do zdrowia. Zanim jednak proces leczenia rozpocznie się w pełni, potrzeba jest odbyć pierwsze spotkanie z pacjentem. To spotkanie, często trudne, pełne lęku, na które z wieloma pytaniami, o to, co się podczas niego wydarzy, czekał pacjent kilka tygodni. To kluczowy moment, wpływający na decyzję pacjenta o kontynuowaniu leczenie, dlatego w dzisiejszym artykule zgłębimy kluczowe elementy, które są niezbędne podczas konsultacji psychologicznych z pacjentami z zaburzeniami odżywiania.

Bezpieczna atmosfera to fundament każdej skutecznej terapii. Bez względu na to, czy spotkanie odbywa się w tradycyjnym gabinecie czy online, pacjent musi mieć pewność, że jest w miejscu wolnym od ocen, gdzie może wyrazić swoje myśli i uczucia bez strachu przed osądem. To zrozumienie jest pierwszym kamieniem milowym na drodze do zdrowia psychicznego.

Jednakże, konsultacje psychologiczne z pacjentami z zaburzeniami odżywiania wymagają więcej niż jedynie stworzenia bezpiecznej przestrzeni. Terapeuci muszą sięgnąć głębiej, zaczynając od poznania historii chorowania i leczenia pacjenta. Zrozumienie, dlaczego pacjent rezygnował ze współpracy z wcześniejszymi specjalistami i jakie były przyczyny tych trudności, jest kluczowe. Cenne są także informacje na temat wcześniejszych terapii i ich efektów, które pozwalają zbudować bardziej adekwatny i skuteczny plan terapeutyczny.

Podczas konsultacji psychologicznych ważne jest także spojrzenie na problem z perspektywy samego pacjenta. To, co dla jednej osoby może być kluczowym wyzwaniem, dla innej może być jedynie powierzchownym objawem. Dobrym przykładem jest tu sytuacja, w której rodzice pacjenta zapisują go na wizytę, gdyż martwią się o jego niską masę ciała, a pacjent jako największy problem widzi to, że rodzice ingerują w każdy aspekt jego życia i trudno mi poradzić sobie z natrętnymi myślami o jedzeniu. 

Zrozumienie, gdzie i jak widzi problem pacjent, jest ważne, gdyż jest kluczowe dla budowania motywacji do zmiany. Prowadząc konsultację, warto zbadać o takie obszary jak: trudności w relacjach interpersonalnych, niską samoocenę czy trudność radzenia sobie z emocjami.

W trakcie konsultacji psychologicznych należy także odważnie zapytać pacjenta o jego myśli i tendencje samobójcze. Znając obecny stan emocjonalny pacjenta, możesz, jako specjalista, skuteczniej wspierać go w trudnych chwilach i pomagać w znalezieniu bezpiecznych strategii radzenia sobie z pełnymi cierpienia myślami, czy zdecydować o skierowaniu pacjenta do placówki leczenia stacjonarnego tym samym dbając nie tylko o jego zdrowie, ale także zabezpieczając życie.

Oprócz tego, zrozumienie motywacji pacjenta oraz identyfikacja ewentualnych przeszkód w procesie leczenia są kluczowe. Często osoby z zaburzeniami odżywiania doświadczają wewnętrznych konfliktów i obaw związanych z terapią. Zapytanie o te motywacje i trudności pozwala na lepsze dostosowanie strategii terapeutycznych, co może znacząco zwiększyć szanse na sukces.

Nie wolno także zapominać o zasobach pacjenta. Często są one kluczowe w procesie zdrowienia. Mogą to być bliskie relacje, pasje czy umiejętności, które pacjent posiada i które mogą być fundamentem do budowania lepszego jutra. Zidentyfikowanie i wykorzystanie tych zasobów stanowi ważny element terapii.

Wreszcie, omówienie obszarów do pracy i możliwych rozwiązań jest kluczowym etapem konsultacji psychologicznych. Razem z pacjentem terapeuci powinni określić cele terapeutyczne oraz wspólnie wypracować strategie, które pomogą im pokonać trudności. Otwarta i zaufana rozmowa na temat tego, co jest możliwe do osiągnięcia, a co stanowi wyzwanie, pozwala na zbudowanie solidnej relacji terapeutycznej, która jest kluczowym elementem procesu zdrowienia.
Udostępnij:

Bądź na bieżąco i dołącz do newslettera!