Dlaczego warto? Wywiad z Moniką Piotrowską, prezes Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania

Monika Piotrowska: „Wiedza zdobyta podczas Studium da Tobie nowe możliwości. Da perspektywę i nadzieję. W sytuacji w której być może jesteś teraz, ja i cały zespół OCZO byliśmy kilka lat temu.”

Szczerze mówiąc to zazdroszczę specjalistom, że mają możliwość skorzystania z takiej oferty szkoleniowej. Tego, że mogą dostać kompleksowy model, system który działa, zaoszczędzą czas i finanse, które mogłyby być stracone na nieodpowiadające ich potrzebom  warsztaty i wykłady. Uczyć się od współpracującego na codzień z sobą zespołu specjalistów. Gdy ja, czy inni specjaliści z zespołu, zaczynaliśmy pracę z pacjentami z zaburzeniami odżywiania na rynku nie było takiego kompleksowego szkolenia. O tym dlaczego warto zostać specjalistą w leczeniu zaburzeń odżywiania i uczyć się od najlepszych w rozmowie z Moniką Piotrowską- prezes Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania

Rozmawia: Marta Kunicka 

MARTA KUNICKA: Wciąż mało się mówi o temacie zaburzeń odżywiania w Polsce jak myślisz z czego to może wynikać?

MONIKA PIOTROWSKA: Mam wrażenie, że nadal, pomimo rosnącej liczby osób chorych, badań potwierdzających, że zaburzenia odżywiania, zwłaszcza anoreksja, charakteryzuje się jednym z największych wskaźników śmiertelności wśród zaburzeń psychicznych, temat ten nadal jest bagatelizowany zarówno przez osoby chore, ich bliskich, jak i specjalistów. Trudno wskazać co jest przyczyna, co skutkiem, wydaje się, że to w pewien sposób samonapędzające się koło, którego elementami z pewnością są: mała ilość specjalistów z doświadczeniem w tym temacie, niewiele dostępnej wiedzy i niska świadomość, bagatelizowanie problemu. Nie pomagają oczywiście przekonania i stereotypy tak samo powszechne wśród specjalistów jak i niespecjalistów. Dla tych pierwszych często pacjent z zaburzeniami odżywiania to wyznanie nie do pokonania, trud, wysiłek, któremu bez wypalenia zawodowego trudno sprostać, dla tych drugich choroba nie do wyleczenia lub kolejna fanaberia. W tym i drugim przypadku efekt jest taki, że temat spychany jest na margines jako nieważny, niewarty wysiłku.

MARTA KUNICKA: Studium leczenia zaburzeń odżywiania to jedyna taka oferta szkoleniowa w Polsce. Skąd pomysł na podjęcie takich działań?

MONIKA PIOTROWSKA: Niezupełnie pamiętam moment, gdy po raz pierwszy pojawił się pomysł na uruchomienie takiej formy szkolenia w OCZO. Na pewno związane było to z rosnąca popularnością naszych szkoleń weekendowych, potrzebą specjalistów, którzy chcieli więcej, bardziej kompleksowo, w pakiecie. Dla mnie pomysł na Studium to przede wszystkim efekt codziennych rozmów z osobami chorymi, ich bliskimi, podczas których słyszę o braku pomocy dla nich w różnych miejscach Polski lub niezrozumieniu problemu przez innych specjalistów.  Czasem po prostu mamy jako OCZO związane ręce i nic nie możemy zrobić by pomóc, do kogo odesłać. To trudne doświadczenie.

M.K: W różnych częściach Polski zapewne są dietetycy, psycholodzy, psychoterapeuci, którzy pracują z osobami chorującymi na ED. Czy według Ciebie uczestnictwo w Studium zwiększy wiedzę Specjalistów w obszarze zaburzeń odżywiania na tyle by móc skuteczniej pomagać osobom cierpiącym?

M.P: Oczywiście, że są specjaliści w Polsce, którzy pracują z osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania. Mamy z niektórymi kontakt, doradzamy, konsultujemy. Jedni mają w tym obszarze większe, inni mniejsze sukcesy i skuteczność. Oczywiście, że bez udziału w studium praca z takim pacjentem jest możliwa, ale też trudna. Na studiach magisterskich czy podyplomowych o zaburzeniach odżywiania mówi się niewiele, publikacji również brakuje. Natomiast liczba osób chorych rośnie, a historie są coraz bardziej trudne. Pamiętam, gdy my w OCZO zaczynaliśmy pracę z pacjentami. Było to takie błądzenie niedowidzącego, metodami prób i błędów. Chyba na początku to było więcej błędów. Pacjenci przychodzili i odchodzili, my sami byliśmy sfrustrowani. Dziś nadal nie mamy jednego pewnego narzędzia z zagwarantowaną skutecznością, tak jak i pacjent  nigdy nie jest taki sam. Mamy jednak doświadczenie, wiemy, że gdy pojawia się sytuacja A- nawet z tych najbardziej skomplikowanych- reagujemy w sposób B lub C, mamy wiedzę, rozwiązania,sprawdzone sposoby, model pracy, który się sprawdza i przynosi efekty w postaci rosnącej ilości pacjentów, którzy zostają z nami, zdrowieją, rozwijają się. To właśnie nimi chcemy się podzielić z specjalistami by już nie na ślepo i nie w samotności mogli pomagać skuteczniej.

M.K: Jakie najważniejsze korzyści przyniesie Specjalistom podjęcie nauki w OCZO oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej?

M.P: Praktyczne narzędzia do pracy z pacjentem zarówno z obszaru psychologii, dietetyki, psychodietetyki, pracy z ciałem oraz możliwość  ich sprawdzenia, wykorzystania podczas zajęć  pod okiem prowadzących. Na uwagę zasługuje również opieka mentorska przez cały okres szkolenia, jak i pół roku po jego zakończeniu. To wtedy, gdy uczestnicy pracują z pacjentem mogą na bieżąco omawiać trudności, konsultować, wspólnie szukać rozwiązań poszerzając tym samym swoja wiedzę i doświadczenie.

M.K: Czym dla Ciebie, tak osobiście jest Studium leczenia zaburzeń odżywiania?

M.P: Szczerze mówiąc to zazdroszczę specjalistom, że mają możliwość skorzystania z takiej oferty szkoleniowej. Tego, że mogą dostać kompleksowy model, system który działa, zaoszczędzą czas i finanse, które mogłyby być stracone na nieodpowiadające ich potrzebom warsztaty i wykłady. Uczyć się od współpracującego na co dzień z sobą zespołu specjalistów. Gdy ja, czy inni specjaliści z zespołu, zaczynaliśmy pracę z pacjentami z zaburzeniami odżywiania na rynku nie było takiego kompleksowego szkolenia. Ba! Chyba niczego w tym temacie nie było na rynku.

A poza tym to zwieńczenie naszej pracy. Nawet podczas przygotowywania programu i materiału  dzwoniliśmy do siebie zaskoczeni, że mamy tyle wiedzy, algorytmów, sposobów działania, że tyle już doświadczyliśmy. Dobrze było to wszystko podsumować, ubrać w ramy, nazwać.

M.K: Udział w Studium jest jedną z dróg wejścia z OCZO we współpracę. Czym przede wszystkim kierujecie się przy wyborze Specjalisty, z którym chcecie pracować?

M.P: Długo pracowaliśmy na to by OCZO było marką, której pacjenci ufają, cenią za profesjonalizm i odpowiednie podejście do nich samych, jak i trudności, z którymi się zmagają. Naszym marzeniem jest utworzenie sieci specjalistów w Polsce, stąd do współpracy zapraszamy psychologów, psychoterapeutów, dietetyków, psychodietetyków, psychiatrów. Dbając o markę i chcąc dbać o pacjentów bardzo ważne jest dla nas by specjaliści, z którymi planujemy współpracować posiadali  odpowiednią wiedzę psychologiczną, dietetyczną lub medyczną oraz ciekawi jesteśmy sposobu, w jaki specjalista rozumie pacjenta i specyfikę jego problemu. Jesteśmy świadomi, że nie każdy wie wszystko, a także ma swoje doświadczenia.

M.K: Moniko ostatnie pytanie: dlaczego warto wziąć udział w wiosennej edycji Studium?

M.P: Wiem, że jako specjalista masz już wiedzę, przypuszczam, że i mniejsze bądź większe doświadczenie zawodowe. Masz pacjentów albo bardzo chcesz ich mieć. Wśród nich będą pacjenci z zaburzeniami odżywiania, ich liczba rośnie w coraz szybszym tempie. Masz jakiś na nich pomysł. Działa albo czasem okazuje się nie wystarczający.

Wiedza zdobyta podczas Studium da Tobie nowe możliwości. Da perspektywę i nadzieję. W sytuacji w której być może jesteś teraz, ja i cały zespół OCZO byliśmy kilka lat temu. Potrzebowaliśmy wiedzy, narzędzi, know-how, kogoś, kto wie i widział więcej w temacie zaburzeń odżywiania. Kogoś, to pracuje codziennie z takim właśnie pacjentem i powie, co zrobić.

Zwróć uwagę, są osoby które wolą wszystko zrobić same, kupują kolejne książki, zapisują się na kolejne krótkie warsztaty, jednodniowe szkolenia wciąż szukając odpowiedzi i pozostając same z pacjentem i swoimi wątpliwościami czy obawami.

Inni, którzy nie robią nic szukając kolejnych wymówek, przeszkód na drodze do rozwoju siebie i swojego biznesu. Tak jakby to kim chcą być i co chcą osiągnąć nie było dla nich ważne.

I część takich, którzy pomimo obaw, wątpliwości, kosztów  decydują się na zainwestowanie w siebie, swoja pracę, biznes. Podejmują decyzję a wybory, których dokonują procentują bardzo szybko w postaci większej pewności siebie w pracy z pacjentem, większej ilości pacjentów, wzrostu zaufania, rozpoznawalności Ciebie – specjalisty jako dobrej marki, dobrego miejsca, gdzie uzyskają fachową pomoc.

Do której grupy Ty się zaliczasz?

Jeśli jesteś specjalistą, który pracuje lub chce pracować z osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania, jesteś świadomy, że liczba osób chorych nieustannie wzrasta, chcesz pomagać im jak najskuteczniej i o wiele bezpieczniej w swojej pracy czujesz się, gdy wiesz, masz narzędzia i osoby, z którymi możesz się skonsultować w każdym momencie, to po prostu zapisz się na tegoroczną edycję Studium Leczenia Zaburzeń Odżywiania i zacznij pracować pod okiem naszego zespołu.

Zawsze też możesz puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie siebie – specjalistę za rok/ dwa/ pięć, gdzie jesteś, co robisz, z jakimi pacjentami pracujesz? Ile wśród nich to pacjenci z zaburzeniami odżywiania? Czy nadal borykasz się z tymi samymi wątpliwościami, brakiem narzędzi do pracy z nimi, odsyłasz „trudniejsze przypadki”? Jak mogłaby wyglądać przyszłość, gdy ukończysz Studium i zaczniesz pracować czerpiąc  z modelu pracy OCZO?

 

Do zobaczenia 28 lutego 2020 w OCZO!


Udostępnij:

Bądź na bieżąco i dołącz do newslettera!