Trafiłeś tu, bo prawdopodobnie martwisz się o swojego bliskiego chorującego na zaburzenia odżywiania ...

i boisz się o jego zdrowie. Jeśli chcesz zrozumieć, na czym polegają zaburzenia odżywiania, jak możesz wesprzeć osobę Tobie bliską, ale również potrzebujesz zaopiekować się sobą, to miejsce jest dla Ciebie.

>

Jeśli:

  • zauważasz lub przypuszczasz, że bliska Ci osoba ma problem o charakterze zaburzeń odżywiania i nie wiesz w jaki sposób zareagować
  • bliska Ci osoba cierpi na anoreksję, bulimię objadanie się, nadwagę i otyłość i odmawia przyjęcia pomocy
  • nie wiesz, w jaki sposób odnosić się wobec powtarzających się trudnych zachowań bliskiej Ci osoby
  • nie potrafisz komunikować się z bliską Ci osobą,
  • nie radzisz sobie z cierpieniem, które obserwujesz u bliskiej Ci osoby
  • czujesz się bezradny, samotny i przytłoczony sytuacją
  • nie wiesz, na co możesz sobie pozwolić i jakie zasady mają obowiązywać w Twojej relacji z chorym
  • w Twojej głowie pojawia się szereg pytań i wątpliwości

Nie tylko Twój bliski potrzebuje pomocy. Ty również jesteś ważny w procesie leczenia i możesz potrzebować wsparcia. Skorzystaj z niego umawiając na spotkanie z psychologiem, psychoterapeutą online lub stacjonarnie. On odpowie na wszelkie nurtujące Cię pytania i pomoże radzić sobie w obecnej sytuacji.

POZNAJ OPINIE BLISKICH, KTÓRZY SKORZYTALI Z NASZEJ POMOCY!

Moja żona wzięła udział w warsztatach realizowanych przez OCZO pt. „Rozwiązania istnieją”. W moim odczuciu warsztaty te wpłynęły na nią bardzo pozytywnie. Po pierwsze, była to dla niej okazja do poznania różnych ciekawych osób, w tym także osób z podobnymi problemami. Po drugie, w trakcie warsztatów odbywały się różne interesujące zajęcia – od ruchowych (np. ruch spontaniczny, który szczególnie przypadł jej do gustu) po psychologiczne (np. ćwiczenie polegające na wymienianiu w grupie najpierw swoich zalet, a następnie zalet innego członka grupy – często okazuje się, że dużo łatwiej dostrzec zalety innych niż swoje). Podsumowując, wydaje mi się, że to doświadczenie pomogło jej zwiększyć poczucie własnej wartości, a także pozwoliło jej poczuć, że nie musi być ze swoimi problemami sama i że może liczyć na wsparcie innych.

Tomasz, mąż Gosi

Jeśli masz zaburzenia odżywiania, anoreksję lub otyłość bądź inne, serdecznie polecam Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu. :)
Nikt nie potrafił pomóc mojej córce dopóki nie trafiłam do tej placówki. Została tam otoczona fachową opieką i w 1 rok straciła 20 kg.
Szczególnie dziękuje p.Marcie Kalinowskiej, która ma profesjonalne podejście dla osób z takimi problemami. Jeszcze raz polecam tę placówkę :)

Mama Kingi

Jestem mamą jedenastolatki, która od zawsze miała problem z nadwagą.Brak dobrych kontaktów z rówieśnikami , zła samoocena sprawiły, że trafiliśmy do Centrum Zaburzeń Odżywiania do Pani psychodietetyk. Od roku córka jest pacjentką Centrum. Fachowe podejście do sprawy oraz konsekwencja pomogły jej zmierzyć się z nadwagą.Spotkania zmieniły stare nawyki żywieniowe i spowodowały,że córka schudła około 14 kg, chętnie chodzi do szkoły oraz nabiera pewności siebie.Dlatego z czystym sumieniem polecam specjalistkę mamom, które mają podobną sytuację.Naprawdę warto zgłosić się do Centrum bo nic nie jest ważniejszę niż szczęście i zdrowie własnego dziecka. Dziękujemy:)

Magda, mama Marty

Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania to miejsce magiczne, gdzie zamyka się pewien okres w życiu człowieka i otwiera nowy. Nowy, wolny od przeszłości i pewnych emocji jej towarzyszących. OCZO sprawiło, że jeszcze bardziej zbliżyliśmy się z żoną, wspólnie udało nam się przejść cały proces towarzyszący wyjściu z choroby i pokonanie jej. Sam również zrozumiałem wiele rzeczy, za co z całego serca dziękuję. Jestem Wam bardzo wdzięczny za to miejsce, za to, co robicie oraz za to, że dajecie ludziom nadzieję na lepsze życie. Jeszcze raz bardzo dziękuję. W imieniu swoim i mojej ukochanej.

Daniel, mąż Oli

Najczęstsze pytania

NIE WIEM JAK REAGOWAĆ? JAK ROZMAWIAĆ? CO MAM ROBIĆ?

Z racji, że nie istnieją standardowe sposoby reagowania, zachęcamy do skonsultowania sytuacji ze specjalistą. Zapraszamy do skorzystania z usługi konsultacji dla bliskich, podczas której rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości i razem z terapeutą zostaną ustalone możliwe rozwiązania. Warto zapoznać się także z materiałami na blogu oraz przygotowanymi przez nas ebookami dla bliskich.

OSOBA MI BLISKA WYMAGA HOSPITALIZACJI, JAKI JEST PIERWSZY KROK?

Jeśli leczenie szpitalne zostało zalecone przez jakiegoś specjalistę lub masz świadomość, że stan zdrowia osoby bliskiej tego wymaga, jednym z rozwiązań jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza psychiatry po odpowiednie skierowanie. Warto skontaktować się z danym szpitalem w celu pozyskania informacji m.in. odnośnie warunków i terminów przyjęcia oraz szczegółów dotyczących wypisania skierowania. Takie skierowanie można otrzymać także od naszego lekarza (skontaktuj się bezpośrednio z nami). Po pobycie w szpitalu, prawdopodobnie konieczna będzie kontynuacja leczenia m.in. w formie psychoterapii. Zachęcamy wówczas do kontaktu.

Jeśli przypuszczasz, że stan zdrowia osoby bliskiej wymaga hospitalizacji, ale pojawiają się u niej obawy – może skorzystać z konsultacji z naszym lekarzem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i pomoże w podjęciu decyzji.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, NA JAKIE ROZWIĄZANIA, NA KTÓREGO SPECJALISTĘ SIĘ ZDECYDOWAĆ JAKO RODZIC?

Podczas konsultacji wstępnej, na podstawie potrzeb osoby chorej i naszego doświadczenia, zostaną przedstawione najlepsze według nas rozwiązania dla danej osoby, wraz z sugestią konkretnych specjalistów. Ostateczna decyzja leży zawsze po stronie pacjenta (opiekuna – w przypadku osoby niepełnoletniej). Specjaliści pracują jako zespół i wymieniają się między sobą informacjami i uwagami. Podczas spotkań osoby chorej z danym specjalistą może przyjść moment, gdy zostanie jej zaproponowana lub zalecona równoległa konsultacja np. z dietetykiem czy coachem. W każdej sytuacji zdrowie pacjenta jest dla nas priorytetem.

JAKI POWINIEN BYĆ PIERWSZY KROK W PODJĘCIU LECZENIA?

Jeśli osoba chora jest zdecydowana na podjęcie leczenia, pierwszym krokiem jest umówienie się na konsultację wstępną, na końcu której otrzyma ona od nas dalsze zalecenia (jeśli jest to osoba niepełnoletnia – opiekun prawny także jest zapraszany do gabinetu). Aby umówić konsultację wstępną należy kliknąć na naszej stronie www na przycisk z napisem “UMÓW KONSULTACJĘ WSTĘPNĄ”” i postępować zgodnie z instrukcjami.

CZY KONIECZNE JEST, BY OSOBA MI BLISKA ZAŻYWAŁA LEKI?

Decyzja o konieczności włączenia leków w proces leczenia jest podejmowana indywidualnie przez lekarza w zależności stanu zdrowia. Jeśli nie ma wskazań do wsparcia leczenia działaniem farmakologicznym – nie ma konieczności, by dana osoba przyjmowała leki.

 

CZY OSOBA MI BLISKA BĘDZIE MUSIAŁA PRZYTYĆ?

Zadaniem specjalistów jest optymalne zadbanie o powrót do zdrowia danej osoby. Przyjmują oni rolę partnerów w podróży. Jeśli w sytuacji osoby chorej, zalecany będzie wzrost masy ciała, otrzyma ona pomoc, by zrobić to w najbardziej dostosowany do niej sposób. W przypadku bardzo niskiej masy ciała może się zdarzyć, że konieczne będzie podpisanie przez nią tzw. kontraktu, w którym będą określone warunki leczenia, w tym także wskaźniki wagowe.

PODEJRZEWAM, ŻE OSOBA MI BLISKA MA PROBLEM, ALE NIE MAM PEWNOŚCI. CO MOGĘ ZROBIĆ?

Jeśli masz takie obserwacje – zawsze warto to sprawdzić. Skonsultuj tę sytuację z naszym specjalistą podczas konsultacji dla bliskich. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się osoby, u której podejrzewamy problem na konsultację wstępną, która do niczego nie zobowiązuje, a wyjaśni wszelkie wątpliwości. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na blogu oraz z broszurami, w których można znaleźć wskazówki odnośnie rozpoznawania zaburzeń odżywiania oraz przeprowadzania rozmowy z osobą chorą.

CZY OSOBA MI BLISKA BĘDZIE MUSIAŁA IŚĆ DO SZPITALA?

Decyzja o konieczności hospitalizacji jest podejmowana indywidualnie przez lekarza w zależności od stanu zdrowia danej osoby. Jeśli nie ma wskazań do hospitalizacji- nie ma konieczności, byś osoba trafiła do szpitala.

CZY UMIESZCZENIE OSOBY BLISKIEJ W SZPITALU ROZWIĄŻE PROBLEM?

Każdy szpital i każdy oddział rządzi się swoimi zasadami i procedurami – w tym kontekście najlepiej pytać u źródła. Nie we wszystkich miejscach zapewniana jest opieka terapeutów lub ma ona ograniczony zakres. Głównym celem pobytu w szpitalu jest przede wszystkim wyrównanie parametrów medycznych, a po zakończeniu pobytu wskazane jest rozpoczęcie lub kontynuowanie terapii.

JAK WYGLĄDA U WAS LECZENIE OSÓB NIEPEŁNOLETNICH?

Ścieżka leczenia osoby niepełnoletniej wygląda podobnie jak u osoby dorosłej. Konsultacja wstępna wymaga zgody na leczenie oraz przyjścia na wizytę z opiekunem prawnym (rodzic lub inny wskazany opiekun prawny). Osoba ta zazwyczaj jest także zapraszana do gabinetu na fragment spotkania.

Na terapeucie spoczywa obowiązek zapewnienia tajemnicy spotkania terapeutycznego. Dotyczy to także terapii osoby niepełnoletniej. Terapeuta ma prawo, nie łamiąc zasady dyskrecji poinformować o zaleceniach, krokach w terapii, jednak terapeuta nie ujawnia samych treści, które przekazuje jej osoba niepełnoletnia. Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia pacjenta niepełnoletniego.

OSOBA MI BLISKA JEST JUŻ PEŁNOLETNIA, CHCĘ MIEĆ JEDNAK WGLĄD W JEJ PROCES LECZENIA. CZY BĘDZIE TO MOŻLIWE?

Terapeuta nie ma prawa bez zgody osoby uczestniczącej w terapii ujawniać samego faktu, że ktoś pozostaje w terapii, ani udzielać informacji uzyskanych w czasie terapii osobom niebiorącym udziału w terapii. Tajemnica terapii może być uchylona jedynie wtedy, kiedy przemawia za tym dobro wyższe (np. w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia innych lub życia pacjenta) i tylko wobec osób lub instytucji do tego odpowiednich. Istnieją sytuacje, kiedy osoba bliska w jakimś stopniu uczestniczy w procesie – np. gdy terapeuta wraz z pacjentem uznają to za pomocne. Ale odbywa się to zawsze za zgodą pacjenta.

OSOBA MI BLISKA TWIERDZI, ŻE PORADZI SOBIE SAMA. MARTWIĘ SIĘ. CZY JEST TO MOŻLIWE?

Zaburzenia odżywiania są złożonym problemem, w którym aspekty związane z odżywianiem są objawem głębszych problemów, tu nie chodzi wyłącznie o jedzenie. Wsparcie osób, które specjalizują się w tym zaburzeniu może sprawić, że zmiana nastąpi w krótszym czasie i w bardziej optymalny sposób, a efekty będą trwałe. Terapia stwarza też możliwość zobaczenia problemu z innej perspektywy – perspektywy obserwatora, co trudno jest dokonać, gdy jesteśmy “w środku tematu”. Często osoby chorujące wpadają w pułapkę poradzenia sobie samemu, co może powodować, że problemy nawarstwiają się i zwiększają cierpienie.

OSOBA BLISKA OBSERWUJE WAS OD DŁUŻSZEGO CZASU, ALE BOI SIĘ ZGŁOSIĆ PO POMOC. CO MA ZROBIĆ? JAK POKONAĆ TEN STRACH? CO JA MOGĘ ZROBIĆ?

Świadomość, że blokuje nas strach, to już mały krok do przodu. Jednymi z metod radzenia sobie ze strachem jest technika małych kroków i skupianie się na tym najbliższym. Proponujemy na początek podjęcie decyzji o umówieniu się na konsultację wstępną. Na takiej konsultacji osoba bliska usłyszy fachową opinię na temat swojej sytuacji i możliwe rozwiązania, będzie mogła również dostać odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości dotyczące procesu leczenia. Potem, w bezpiecznych dla siebie warunkach, podejmie decyzję odnośnie kolejnego małego kroku.

Pamiętaj, nie naciskaj, nie przekonuj na siłę, nie bądź w pozycji osoby, która wie lepiej i zmusza do podjęcia leczenia – uzyskasz przeciwny efekt. Jako osoba bliska możesz zapewnić przede wszystkich wysłuchanie wszelkich wątpliwości, bycie obok, towarzyszenie, zrozumienie. Możesz zaproponować wspólne przyjście do Ośrodka – zawsze raźniej jest siedzieć razem w poczekalni. Możesz zachęcać do zapoznania się z historiami pacjentów na naszym blogu i śledzenia naszych kanałów w social media – osoba chora będzie mogła poznać nas jeszcze lepiej, co może skutkować zmniejszeniem strachu.

CZY JEŚLI BLISKA MI OSOBA CIERPI NA ZABURZENIA ODŻYWIANIA, TO POMOŻE JEJ SAMO SKORZYSTANIE Z USŁUG DIETETYKA?

Zaburzenia odżywiania są zaburzeniem o podłożu psychicznym. Podstawową formą pomocy jest psychoterapia, a usługi innych specjalistów (np. dietetyk, psychodietetyk) są według nas niezbędnym wsparciem i zapewniają kompleksowe podejście do problemu. Skorzystanie z usług wyłącznie dietetyka czy psychodietetyka nie jest wskazane.

BLISKA MI OSOBA MA PROBLEM Z JEDZENIEM. CO MA ROBIĆ?

W OCZO pierwszym krokiem jest umówienie się bliskiej osoby na konsultację wstępną, na końcu której przedstawione zostaną propozycje rozwiązań. Możliwe jest także uzyskanie pomocy drogą on-line.

Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę – polecamy wizytę u lekarza i skierowanie do poradni zdrowia psychicznego. Kolejną ważną kwestią jest pomoc dietetyczna – sprawdź czy dietetyk zna się na pracy z osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania, nie każdy się w tym specjalizuje. W przypadku szukania specjalistów – polecamy miejsca, w których współpracuje ze sobą zespół specjalistów – zapewnia to lepszy przepływ informacji między nimi, a tym samym bardziej efektywną pomoc pacjentom.

Pamiętaj, że możesz takie rozwiązanie zasugerować bliskiej osobie, a nie narzucać jej czy zmuszać do różnych rozwiązań. Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak komunikować się z bliskimi, znajdziesz w naszym ebooku dla bliskich.

Dowiedz się więcej na temat wspierania bliskich:

Bądź na bieżąco i dołącz do newslettera!